in

Hetimi i Ilir Metës nga SPAK, gazetari i njohur nxjerr detaje “b*mbë” për presidentin dhe Monika Kryemadhin

Ilir Meta është zyrtarisht nën hetim nga SPAK, këtë herë për pastrim parash me kontrata lobimi, fshehje të shpenzimeve financiare të partisë e mashtrim në KQZ, kështu u shpreh gazetari Adriatik Doçi në lidhje me lobimin për presidentin Ilir Meta.

“Dyshohet që paratë e hedhura për lobim, janë produkt i padisë korruptive, ose i pastrimit të parave. Ish deputeti ka ngritur një sërë akuzash po SPAK ka parë si të arsyeshme dhe e gjykon si vepër penale të dyshuar. Hetimi do ta zgjidhi këtë çështje”, tha Doçi.

Ndër të tjera, Doçi u ndal edhe te shpenzimet e Monika Kryemadhit në esteikë që arrinin shifrën 278 mijë euro.

“Disa transaksione bankare të zbuluara nga shërbimet partnere konfirmojnë pastrimin e qindra mijëra euro (para të pista) nga Monika Kryemadhi dhe Ilir Meta për ndërhyrje estetike. Pjesë një dosje të re është edhe një dokument inkriminues, të cilin unë e kam parë së fundmi.

Nga llogaria e Monika Kryemadhit për ndërhyrje estetike në fytyrë është 287 mijë euro dhe nuk është deklaruar dhe nuk dihet kush i ka financuar”, tha Doçi.

Historia e një denoncuesi që kërkon mbrojtje në Austri nga kërcënimet me vdekje që ai ka marrë, pasi zbuloi një aferë të Presidentit Shqiptar, Ilir Meta.

Sipas gazetës austriake, Meta pagoi 700,000 mijë dollarë për lobim përmes një kompanie qipriote guaskë, që të siguronte një foto në ceremoninë e inagurimit të Presidentit Amerikan Donald Trump.

“Sipas dokumenteve gjyqësore amerikane, 700,000 dollarë kanë kaluar përmes kompanisë offshore Dorelita Limited nga një avokat i afërt me Metën”, shkruan Kronen Zeitung.

Gazeta e njohur denoncon edhe shpenzimet e tjera për lobim të çiftit presidencial, madje edhe ndërhyrjet e çuditshme estetike dhe të shtrenjta të Zonjës së Parë, Monika Kryemadhi:

“Në listën e tyre të dyshimtë të shpenzimeve: 50 mijë euro në muaj për takime me senatorë amerikanë, darkë, udhëtime dhe me sa duket edhe operacione estetike për zonjën Meta, Monika Kryemadhi, e cila mori kryesinë e LSI-së nga bashkëshorti i saj”, shkruhet në artikull.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ngjarje e rëndë në familje/ Vr*ten me th*kë nëna dhe djali 5-vjeçar, dyshimet e para

Plas sherri në familjen shqiptare në Greqi, vajza i kërkon para, babai e qllëon