Gündem

İsrail resmen ilan etti! Türkiye’ye karşı… Dünyanın gözü burada

Uluslararası haber kanalları son dakika ve acil kodu ile tü dünyaya duyurdu . Türkiye karşıtı ittifakta yer alan İsrail ve Yunanistan anlaşmaya imzaları attı. 20 yıl boyunca sürecek anlaşmaya konu olan detayları İsrail Savunma Bakanlığı acil kodu ile paylaştı.

Türkiye ziyaretinde yaşanan skandal provokasyonun hala önemini yitirmemişken, Yunanistan ve İsrail tarihlerinin en büyük anlaşmasını imzaladığını resmen duyurdu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kameralar önünde gerçekleşen ortak basın toplantısıyla ilgili “Dışişleri Bakanımız Dendias’a haddini bildirdi. Daha yumuşak da olamazdı. Zaten millet olarak ülke olarak bize yakışmazdı” dedi.Yunan medyası Ankara’da yaşananları ‘Canlı yayında gemileri yaktılar’, ‘Basın toplantısında sıcak temas’, ‘Buraya kadar’, ‘Kameralar önünde sert çarpışma’, ‘Basın toplantısı kavgaya dönüştü’ gibi ana başlıklarla verdi.


İŞTE ANLAŞMANIN DETAYLARI

Bu sabah uluslararası haber ajanslarının ‘son dakika’ olarak duyurduğu anlaşmaya göre, İsrail ve Yunanistan arasında atılan imzalar ülkelerin tarihindeki en büyük anlaşmayı belgeliyor.İsrail Savunma Bakanlığı, 1,65 milyar dolarlık anlaşmayla Elbit Sistemleri’nin Yunanistan’ın orta kesiminde bir eğitim merkezi hayata geçireceğini de duyurmuş oldu.

Elbit Sistemlerinin yaptığı açıklamada Yunanistan’a yeni M-346 eğitim uçukları gönderileceği ve tüm Yunan Hava Kuvvetleri’nin 20 yıl boyunca eğitileceğini bahse konu olan anlaşma detayına eklemiş oldu. Atina yönetimi , daha önce atılan imzalarla Mora Yarımadası’ndaki Kalamata Havalimanında bir eğitim üssünün kurulacağını, stratejik işbirliğinin güçlendirileceğini zaten duyurmuştu.Nisan ayı başında tarihinin en büyük sınır dışı operasyonuna girişen İsrail ordusu, Güney Kıbrıs’la birlikte Türkiye’ye açık şekilde gözdağı vermişti. Savaş uçakları, donanma ve özel kuvvetler askerleriyle Kıbrıs’a çıkarma yapan İsrail, F-35’lerin de yer aldığı jetlerini Onisilos-Gedeon 2021 tatbikatı için adaya getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir