in

Italia Shpall Gjendjen E Jashtëzakonshme, Nga Kjo Ditë Do Merret Edhe Vendimi Papritur

Italia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në pesë rajone veriore mes thatësirës më të madhe në 70 vjet. Gjendja e jashtë zakonshme do të zbatohet për rajonet Emilia – Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardia, Piemonte dhe Veneto, tha qeveria në një deklaratë.

Lëvizja e miratuar nga Këshilli i Ministrave parashikon 36.5 milionë euro të alokuara për të përballuar thatësirën. Lugina e lumit Po, e cila prodhon rreth 40% të ushqimit të vendit.

Duke përfshirë grurin dhe orizin, nuk ka parë pothuajse asnjë reshje shiu për rreth katër muaj. Lumi më i gjati i Italisë është aktualisht në nivelin shtatë metra nën mesataren.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Familja Shqiptare ateiste i heq me dhune shamine vajzes muslimane! Me pas ndodh ajo qe nuk e prisnin(VIDEO)

“Rrebeshe shiu që do shtrihen…”/ Meteorologia e njohur tregon kthesën e madhe të motit