in

Media ndërkombëtare ngre pyetjen: A do ta sulmojë Turqia-Greqinë në Egje?

Një konflikt i ri duket në horizont dhe deklaratat mes dy vendeve kanë qenë mjaft të tensionuara.

Turqia rrezikon të përplaset me Greqinë për ishujt e Egjeut.

Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan ka paralajmëruar hapur tashmë Greqinë.

Mediat gjermane kanë ngritur shqetësimin rreth kësaj çështjeje, shkruan RND.

Ndërkohë shefi i NATO-s më herët i ka bërë thirrje të dy palëve, të që dialogojnë dhe t’i japin fund përplasjeve mes tyre sidomos në një kohë Europa po përballët me luftën ruse në Ukrainë.

RND sheh pas kërcënimeve të Erdogan arsyet e brendshme politike dhe zgjedhjet e ardhshme presidenciale. “Kreu i shtetit turk do të bëjë gjithçka për të fituar zgjedhjet e ardhshme. “Mund të rrezikojë edhe një luftë me Greqinë fqinje”., shkruan media greke.

“Nuk përjashtohet mundësia që Erdogan të nisë anije amfibe dhe të tentojë të pushtojë një ose më shumë ishuj grekë, por nuk ka shumë gjasa. Ka më shumë gjasa që Turqia të përpiqet të nënvizojë pretendimet e saj sovrane në hapësirën ajrore mbi Egje .

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

‘E mora burrin maqedonas se shqiptarët janë të prapambetur’, Adelina sqaron deklaratën e bujshme

Luiza Gega shpallet kampione Ballkani