Connect with us

Positivity Minds

Myftiu Tërrnava i kërkon Greqisë njohjen e Kosovës

Latest

Myftiu Tërrnava i kërkon Greqisë njohjen e Kosovës

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava, ka kërkuar njohjen e Kosovës nga Greqia.

Këtë kërkesë ai e ka bërë gjatë takimit të cilin e kishte me Heleni Vakali, udhëheqëse e zyrës ndërlidhëse së Athinës në Kosovë.

“Myftiu Tërnava e njohu mysafiren me historikun, punët dhe aktivitetet që i zhvillon institucioni i Bashkësisë Islame të Kosovës”, thuhet në njoftimin e BIK-ut. “Ai tha se BIK-u vazhdimisht ka luajtur një rol kyç në mbarëvajtjen e tolerancës dhe harmonisë ndërfetare në vend. Myftiu Tërnava kërkoi nga ambasadorja Vakali një angazhim më permanent për njohjen sa më parë të pavarësisë së Kosovës nga shteti i Greqisë”.

Sipas njoftimit të BIK-ut, “Vakali, falënderoi Myftiun Tërnava për pritjen dhe për angazhimin e tij dhe të Bashkësisë Islame të Kosovës që në Kosovë të mbretërojë një frymë paqeje e harmonie ndërmjet qytetarëve të vendit pa dallim feje a kombësie”.

“Meqë jemi në prag të festës së Kurban-Bajramit, ambasadorja Vakali uroi Myftiun Tërnava dhe gjithë besimtarët myslimanë për këtë festë”, mbaron njoftimi.

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.