in

Ndahet parakohe nga jeta zv/dekania e Fakultetit të Shkencave Shoqërore në Shkodër

 

Është ndarë nga jeta zëvendës dekania e Fakultetit të Shkencave Sociale në Universitetin e Shkodrës, Nevila Dibra.

Lajmi bëhet i ditur në një njoftim nga rektorati i Universitetit të Shkodrës, ku shprehet dhimbja për këtë humbje të parakohshme nga jeta, të pedagoges, me kontribut të veçantë në fushën e gjeografisë, turizmit dhe mjedisit.

Njoftimi i rektoratit të Shkodrës:

Të nderuar kolegë, miq e bashkëpunëtorë,

Me hidhërim të thellë mësuam lajmin tronditës të ndarjes nga jeta të koleges, mikes sonë të dashur, prof.as.dr. Nevila Dibra, zv/Dekane e Fakultetit të Shkencave Shoqërore të Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi”.

Prof.as.dr Nevila Dibra ka qenë pjesë e Departamentit të Gjeografisë të Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” që nga viti 1993. Ajo ka dhënë kontributin e saj si kërkuese shkencore në fushën e gjeografisë, turizmit dhe mjedisit me një sërë artikujsh, librash shkencorë, organizime dhe pjesëmarrje në konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare.

Ajo ka kryer me devotshmëri funksione të ndryshme si përgjegjëse e departamentit të Gjeografisë në vitet 2012 – 2020, anëtare e Senatit Akademik të Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” për shumë vite, dhe është dalluar për kontributin e lartë dhe energjinë e saj pozitive për zhvillimin e Fakultetit të Shkencave Shoqërore Universitetin e Shkodrës. Studentët do ta kujtojnë prof. as. dr. Nevila Dibra si lektoren e aftë dhe dashamirëse; kolegët si pedagogen e përkushtuar; miqtë si shoqen unike.

I shprehim ngushëllimet më të thella familjes dhe të gjithë të afërmve për këtë humbje të madhe e të parakohshme!

Qoftë i përjetshëm kujtimi i saj!

Rektori

Prof. Dr. Suzana Golemi

Ceremonia e lamtumirës dhe homazhet në nderim të prof. as. dr Nevila Dibra do të zhvillohen me datë 28/06/ 2022 në ora 10.30-11.30, pranë hollit të auditorit A3 në Godinën e Rektoratit të Universitetit të Shkodrës.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Kur ta shohë Xhan Jaman foton e fundit të ish-të dashurës do pendohet që u ndanë

Paniku nga lija e majmunëve, mbërrijnë në Shqipëri …/ Manastirliu del me njoftimin urgjent