in

Nikaragua dëbon murgeshat e Nënë Terezës. Arsyeja

Nikaragua- Ndodh në Nikaragua. Murgeshat nga urdhri i themeluar nga Nënë Tereza janë larguar nga Nikaragua pasi organizatës së tyre iu hoq statusi ligjor. Ata u shoqëruan nga policia deri në kufi dhe kaluan në Kosta Rikën fqinje në këmbë.

Sipas BBC,, Organizata e tyre është ndër të fundit që u mbyll si pjesë e një goditjeje ndaj kujtdo që mendohet se kundërshton Presidentin Daniel Ortega. Kisha Katolike është shprehur hapur për shkeljet e të drejtave të njeriut në Nikaragua.

Mediat lokale thanë se 18 murgesha nga Misionaret e Bamirësisë u çuan në kufi me një autobus të shoqëruar nga zyrtarë të migracionit dhe oficerë policie. Grupit i ishte hequr statusi ligjor më 28 qershor nga parlamenti i Nikaraguas, ku anëtarët e partisë Sandinista të Presidentit Ortega janë në shumicë.

Murgeshat kishin punuar me të varfërit në Nikaragua që nga viti 1988 dhe drejtonin një çerdhe fëmijësh, një shtëpi për vajzat e dhunuara dhe të braktisura dhe një shtëpi pleqsh.

Një departament qeveritar i cili mbikëqyr organizatat joqeveritare e akuzoi atë për “mos përmbushjen e detyrimeve të saj” për të deklaruar origjinën e fondeve të tij. Më shumë se 200 organizata janë mbyllur në Nikaragua që nga viti 2018 për gjoja shkelje të ligjeve të reja strikte për financimin.

Midis atyre që u mbyllën është Akademia e njohur e Gjuhës në Nikaraguane, si dhe një organizatë bamirëse mjekësore që ofron operacione për fëmijët me qiellzë të çarë.

Tensioni midis qeverisë së Daniel Ortega dhe Kishës Katolike ka qenë i lartë që kur kleri strehoi studentët që protestonin kundër Presidentit Ortega gjatë një vale protestash antiqeveritare në vitin 2018. Në vitin 2019, peshkopi i hapur ndihmës i Managua, Silvio Báez, u largua nga vendi pasi mori disa kërcënime me vdekje.

Dhe së fundmi, në mars, qeveria dëboi Nuncin Apostolik – ekuivalenti i Kishës Katolike me një ambasador – në një lëvizje që Vatikani e quajti një “masë të pajustifikuar të njëanshme”.

Vetë presidenti Ortega ka akuzuar klerin katolik si “grusht shteti” dhe i ka quajtur “djajtë me kaza”. 76-vjeçari është në mandatin e tij të katërt radhazi në detyrë pasi fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2021 të denoncuara gjerësisht si mashtrim.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Kush do të zëvendësojë Boris Johnson si kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar?

Lumturohen fansat! Bora Zemani tregon tatuazhin e ri që i dedikohet Donaldit