in

“Një nga figurat më emblematike të historisë”, ndërron jetë miliarderi i famshëm (EMRI+FOTO)

 

Ndahet nga jeta Leonardo Del Vecchio. Themeluesi i Luxottica dhe presidenti i EssilorLuxottica ishte 87 vjeç dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali. Përveç gjigantit të syzeve, ai kishte aksione të rëndësishme në Mediobanca dhe Generali.

Ai ishte njeriu klasik i vetë-bërë, i lindur në Milano në vitin 1935 nga prindër të emigruar nga Pulia, ai ishte i fundit nga katër fëmijët e familjes. Nëna e tij e ve, pak pas lindjes së Leonardos, nuk kishte mundur të kujdesej për të dhe preferoi t’ia besonte shkollës Martinitt, një institut për jetimë. Më pas, në moshën 15-vjeçare, ai mori punën e tij të parë, në një fabrikë kupash. Janë pronarët e kësaj kompanie, Johnson, ata që e kanë shtyrë të ndjekë kurset e mbrëmjes për dizajn dhe gravurë në Akademinë Brera.

“Me vdekjen e Del Vecchio-s, Milano humbet një nga figurat më emblematike të historisë së tij”, tha kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala në Twitter.

Leonardo Del Vecchio nuk ka qëndruar kurrë në vend në jetën e tij të gjatë. Në moshën 22-vjeçare ai u transferua në Trentino dhe më pas në Veneto. Pikërisht në Agordo ai hapi një dyqan të kornizave të syzeve: Luxottica. Jemi në vitin 1961 dhe kompania ka 14 punëtorë dhe është e specializuar në pjesë të vogla për syze. Gjashtëdhjetë vjet më vonë, Luxottica është një kolos me 80,000 punonjës, 9,000 dyqane dhe një xhiro mbi 30 miliardë euro.

Jeta e tij profesionale ishte e gjatë dhe plot arritje. Edhe ajo private nuk mbeti mbrapa, ndoshta pak më shumë “me ngjyra”. I martuar tre herë, ai ka gjashtë fëmijë, Claudio, Marisa, Paola (nga martesa e tij e parë me Luciana Nervo), Leonardo Maria (nga gruaja e tij aktuale Nicoletta Zampillo me të cilën u martua në 1997 dhe, pas divorcit në 2000, u rimartua në 2010) , Luca dhe Clemente (lindur në 2001 dhe 2004, nga ish-partnerja Sabina Grossi).

Leonardo Del Vecchio kishte kontribuar të gjitha aksionet e tij në një kasafortë familjare në Luksemburg, Delfin S.à.r.l.: Del Vecchio zotëronte 25% në emër të tij, aksione që ai kishte vendosur tashmë t’ia kalonte gruas së tij Nicoletta Zampillo deri në vdekje, 75% e mbetur u nda në mënyrë të barabartë midis gjashtë fëmijëve (12,5% secili). Leonardo Del Vecchio, megjithatë, kishte ruajtur 100% kontrollin, përmes uzufruktit, deri në vdekjen e tij.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Merimanga e zezë pickoi 50-vjeçarin në Rrogozhinë, reagon QSUT: E kemi kundërhelmin, por…

Arrestohen tre inspektorë të Policisë, zbardhen detajet