Connect with us

Positivity Minds

Njerëzit do mund të jetojnë deri në 130 vjeç, sipas shkencëtarëve

Latest

Njerëzit do mund të jetojnë deri në 130 vjeç, sipas shkencëtarëve

Shkencëtarët mendojnë se njerëzit mund të jenë në gjendje të jetojnë deri në moshën 130 vjeçare në të ardhmen. Në kërkimin e kryer për revistën Royal Society Open Science, shkencëtarët shpjeguan se nëse kushtet e jetesës vazhdojnë të përmirësohen, disa prej nesh do të arrijnë moshën 130 vjeç përpara vitit 2100.

Pasi të kemi arritur 110, ne kemi një shans 50-50 për të jetuar vitin e ardhshëm. Studiuesit hetuan nëse kishte një kufi të sipërm për jetëgjatësinë e njeriut nën 130, dhe arritën në përfundimin se nëse do të kishte, ata do ta kishin zbuluar tashmë.

Megjithatë, është ende jashtëzakonisht e vështirë, që ju të shihni ditëlindjen tuaj të 130-të, pasi Davidson shtoi se nëse jeni tashmë 110, shanset për të arritur në 130 janë ‘një në një milion’.

Studimi u publikua në shtator 2021, në të njëjtin muaj kur Laboratorët Altos të Silicon Valley njoftuan se po kërkonin riprogramimin biologjik që mund të ndihmonte në kthimin e procesit të plakjes.

Një nga metodat që po studiohej ishte një lloj riprogramimi që mund t’i mësonte qelizat të riktheheshin në origjinën e tyre të “qelizave burimore” dhe t’i bënte ato të përshtateshin me lëkurën, duke i dhënë asaj një pamje më rinore. Altos Labs mblodhi më shumë se 270 milionë dollarë fonde falë donacioneve masive nga Jeff Bezos dhe sipërmarrësi ruso-izraelit Yuri Milner, sipas Daily Mail.

Hal Barron, CEO i Alto Labs, tha në janar, sipas GEN Neës:

“Është e qartë nga puna e Shinya Yamanaka dhe shumë të tjerëve, që nga zbulimet e tij fillestare, se qelizat kanë aftësinë për t’u rinovuar, duke rivendosur orët e tyre epigjenetike dhe duke fshirë dëmtimet nga një mori faktorësh stresues.”

Ndërsa Altos Labs mund të jetë potencialisht në gjendje t’u ofrojë të moshuarve të pasur lëkurën e të 20-ave, arritja e pavd*kshmërisë është ende e pamundur, pasi qelizat staminale plaken dhe vd*sin.

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.