in

Për herë të parë që nga fillimi i luftës me Ukrainënë, Putin del nga Rusia, ja shtetet që do të vizitojë

Presidenti rus, Vladimir Putin do të vizitojë dy shtete të vogla ish-sovjetike në Azinë Qendrore këtë javë, në atë që do të ishte udhëtimi i parë i liderit rus jashtë vendit që kur urdhëroi pushtimin e Ukrainës, sipas Reuters.

Lufta ka vrarë mijëra njerëz, ka zhvendosur miliona të tjerë. Perëndimi ka vendosur sanksione të rënda financiare kundër Rusisë, të cilat Putin thotë se janë një arsye për të ndërtuar lidhje më të forta tregtare me fuqi të tjera si Kina, India dhe Irani.

Pavel Zarubin, korrespondenti i televizionit shtetëror Rossiya 1 në Kremlin, tha se Putin do të vizitojë Taxhikistanin dhe Turkmenistanin dhe më pas do të takohet me presidentin indonezian Joko Ëidodo për bisedime në Moskë.

Në Dushanbe, Putin do të takohet me presidentin e Taxhikistanit, Imomali Rakhmon, një aleat i ngushtë rus dhe sundimtari më jetëgjatë i një shteti ish-sovjetik.

Në Ashgabat, ai do të marrë pjesë në një samit të vendeve të Kaspikut, duke përfshirë liderët e Azerbajxhanit, Kazakistanit, Iranit dhe Turkmenistanit.

Udhëtimi i fundit i Putinit jashtë Rusisë ishte një vizitë në Pekin në fillim të shkurtit, ku ai dhe presidenti kinez Xi Jinping nënshkruan një traktat miqësie “pa kufij” disa orë përpara se të dy të merrnin pjesë në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Shkoi ilegalisht në Britani, çfarë kanë vendosur autoritetet për të riun shqiptar

“O matuf, ke 3 kartela, je për psikiatri”, motra sherr me vëllanë: Budalla, nëna të la si pasha por ti…