in

Për pak mbërrinin në breg/ Humbin tragjikisht jetën 22 emigrantë pas mbytjes së gomones

Të paktën 22 emigrantë, duke përfshirë tre fëmijë, janë mbytur në brigjet e Libisë, njoftoi OKB.

Pas nëntë ditësh në det, teksa ishin afër bregun gomonia u mbyt dhe nga 83 emigrantë që ishin në bord, mbijetuan 61 persona.

Të mbijetuarit, shumica prej tyre nga Mali, u shpëtuan nga roja bregdetare libiane dhe u dërguan në breg. Qeveria e Malit njoftoi sot, se një krizë urie që rrjedh nga lufta në Ukrainë mund të rrisë shumë përpjekjet për të udhëtuar në Evropë.

22 të vdekurit ishin në mesin e një grupi prej 83 emigrantësh të bllokuar në një varkë që ishte në rrezik që nga 22 qershori, tha në një deklaratë ministria e jashtme e Malit.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sapo ishte kthyer nga emigracioni, taksisti dhe pasagjeri i grabisin shqiptarit 2500 euro

Arrestohet një tjetër p*dofil, 65-vjeçari i premton të miturës para dhe “s*** të fortë”: Jam ujku i se*sit