Connect with us

Positivity Minds

“Putini mund të sulmojë përtej Ukrainës”/ Britania ‘ngre’ alarmin: Kërcënim urgjent për Europën

Latest

“Putini mund të sulmojë përtej Ukrainës”/ Britania ‘ngre’ alarmin: Kërcënim urgjent për Europën

Sekretari i mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, ka deklarua sot se ekziston një “rrezik shumë real” që Vladimir Putin të “shpërthejë” përtej kufijve të Ukrainës.

Duke folur në një konferencë shtypi, Ben Wallace e përshkroi Rusinë si “kërcënimin më të drejtpërdrejtë dhe urgjent për Evropën”.

Wallace kritikoi gjithashtu vitet e zbrazjes së forcave të armatosura të Mbretërisë së Bashkuar nga qeveritë e njëpasnjëshme konservatore dhe laburiste, duke kërkuar të kursejë para duke shkurtuar numrin e trupave dhe aftësitë e tjera ushtarake – duke arkëtuar atë që quhet “dividend i paqes” i shkaktuar nga kolapsi i Bashkimi Sovjetik.

Megjithatë, sekretari i mbrojtjes duartrokiti vendimin e kryeministrit Boris Johnson në vitin 2020 për të rritur buxhetin e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar me rreth 24 miliardë paund gjatë këtij parlamenti.

Ekziston një pritshmëri që buxheti i mbrojtjes të rritet edhe më tej duke pasur parasysh kërcënimin në rritje.

Wallace nuk përmendi ndonjë rritje specifike të re, por tha se Britania duhet të vazhdojë të rrisë investimet në mbrojtje për të trajtuar kërcënimet jo vetëm nga Rusia, por nga Kina dhe vende të tjera.

“Unë gjithmonë kam thënë se ndërsa kërcënimi ndryshon, kështu duhet edhe financimi,” shtoi z. Wallace.

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.