Connect with us

Positivity Minds

Sali Berisha: Edi Ramës nuk i hapin negociata, nuk ishte Bullgaria shkaku

Latest

Sali Berisha: Edi Ramës nuk i hapin negociata, nuk ishte Bullgaria shkaku

Kreu i PD, Sali Berisha ka dalë në konferencën e përjavshme për mediat, ku ka komentuar samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor si dhe konferencën e Ramës me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Berisha u shpreh se nuk është vetoja Bullgare që pengon integrimin në BE por sipas tij Ramës nuk ia hapin negociatat.

Sipas kreut të PD, Rama në Bruksel dëshmoi se është i rreshtuar jo me Ballkanin e Berlinit apo Brukselit por me Ballkanin e Beogradit dhe Putinit.

“Ky është udhëtimi që dëshmoi përfundimisht se Edi Ramës nuk i hapin negociatat. Nuk e pranojnë për interlokutor dhe se në mënyrë absolute shkaqet themelore nuk është Bullgaria, por siç ja tha vetë padroni i tij Vuçiç janë disa vende të BE, të cilat nuk janë dakord me hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Nuk janë dakord me hapjen e negociatave me Shqipërinë se Shqipëria nuk ka plotësuar kushtet, përkundrazi në drejtim të lirive të qytetarëve, votës së lirë dhe mediave ka shënuar rrokullisje të mëdha.

Nuk është vetoja e Bullgarisë për Shqipërinë por është regresi i demokracisë në Shqipëri e mos plotësimi i kushteve nga qeveria e Ramës.

Nëse lexoni të gjitha deklaratat para e gjate samitit te Rames ato faktojnë katërcipërisht se ky zotëri shkoi në Bruksel jo si përfaqësues i Shqipërisë por si vasal i Aleksandër Vuçiç.

Dhe u soll atje sikur të ishte Milorak Dodik, Presidenti i Republikës serbe të Bosnjës dhe jo kryeministër i Shqipërisë.

Shkoi në Bruksel e faktoi se ishte përfaqësues i aleancës trilaterale të serbomadhit Vuçiç. Me deklaratat e qëndrimet e tij Rama dëshmoi se është i rreshtuar jo me Ballkanin e Berlinit apo Brukselit por me Ballkanin e Beogradit dhe Putinit”-tha Berisha.

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.