in

Saranda 45 minuta më afër Tiranës, hapet përfundimisht rruga Kardhiq-Delvinë

Rruga kombëtare Kardhiq-Delvinë, e cila ka nisur të ndërtohet që në 2007, sëbashku me tunelin e Skërficës është hapur për qarkullimin e automjeteve.

Ky aks i ri shkurton udhëtimin që lidh Tepelenën dhe Gjirokastrën me Sarandën, njëkohësisht rrit edhe sigurinë rrugore.

Tuneli i Skërficës me gjatësi 1316 metra është një nyje lidhëse e rrugës Kardhiq-Delvinë, për zhvillimin e turizmit në bregdetin e jugut dhe Sarandës.

Rruga Kardhiq-Delvinë me një gjatës prej 34 km do të mundësojë që udhëtimi nga Tirana drejt Sarandës të zgjasë vetëm 3 orë.

Por ministrat socialistë, njëkohësisht edhe deputetë të zonës nuk janë mjaftuar vetëm me prerjen e shiritit, por për t’i bërë qejfin Kryeministrit kishin organizuar zonën me këngë dhe valle.

Madje kishin porositur edhe një grup polifonik për të marrë këngë për Edi Ramën.
Burimi: Ora News

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Një person hap zjarr drejt një grupi fëmijësh në Shkodër, plumbi godet lokalin (DETAJE)

“Sa e mbrojtur ndihesha kur të përqafoja”/ Vajza e Bujar Nishanit publikon foton e shumë viteve më parë dhe i prek të gjithë me dedikimin e saj