Connect with us

Positivity Minds

SHBA i kërkon llogari Serbisë: Gjeni kush i v*au tre vëllezërit Bytyqi

Latest

SHBA i kërkon llogari Serbisë: Gjeni kush i v*au tre vëllezërit Bytyqi

Serbi- Një nga tragjeditë e luftës ishte edhe ajo e tre vëllezëve Bytyqi.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Serbi i ka dërguar ditën e sotme një thirrje Beogradit zyrtar që të zbardhë vr(sjen e 3 vëllezërve Bytyqi gjatë luftës së Kosovës në 1999.

Në përvjetorin e vr*sjes së tre shqiptarëve të cilët kishin dhe shtetësi amerikane, Agron, Yll dhe Mehmet Bytyqi, ambasada kërkon dënimin e autorëve por dhe atyre që e mbuluan ngjarjen.

“Edhe një vit tjetër, gjatë të cilit gjyqësori serb nuk solli askënd para drejtësisë për këtë k*im torturues lufte. Ne nuk do ta harrojmë këtë k*im”, tha përmes një deklarate Ambasada amerikane në Beograd.

Vëllezërit Agron, Mehmet dhe Yll Bytyqi, me prejardhje nga Kosova,u arrestuan nga forcat serbe gjatë luftës në vitin 1999 me arsyetimin se kishin kaluar në mënyrë ilegale kufirin për në Jugosllavi.

Trupat e tyre janë gjetur në një varr masiv, pranë Petrovo Sellos në lindje të Serbisë, në vitin 2001.

Ndërkohë, më vonë dy policë të akuzuar për ndihmë në v*asjen e vëllezërve Bytyqi, Sreten Popoviç dhe Millosh Stojanoviç, u shpallën të pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë në Beograd për k*ime lufte. Gjykata ka thënë se nuk ka prova për përfshirjen e tyre në vr*sjet e kryera në korrik të vitit 1999.
DEKLARARTA E AMBASADES MUND TA LEXONI DIKE KILKUAR KETU

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.