Tam kapanma beklenirken kritik gelişme

Covid19 ile ettiğimiz mücadeleden malesef istediğimiz sonucu alamadık. Bir sonra ki kabine toplantısına rehber olacak il renklerinde büyük değişim söz konusu. Daha önce 58 olarak belirlenen kırmızı il sayısında yaklaşık yüzde 40’lık bir artış gerçekleşti.


Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta başında açıkladığı kısmi kapanma tedbirleri yaklaşık bir haftadır uygulanmakta fakat vakalarda düşüş gözlenmedi. Buna karşılık kırmızı il sayısında rekor bir artış daha yaşandı. Hem turuncudan kırmızıya hem de sarıdan turuncu ve hatta direkt kırmızı renk haritasına geçiş yapan birçok il oldu. Ramazan bayramında 9 gün tam kapanmanın tartışıldığı son günlerde Sağlık Bakanlığı’ndan gelen son dakika verileri bu tedbirlerin de uygulanmak zorunda kalınması yönünde endişeye neden oldu. İşte Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları ile il il kovid-19 risk ve renk haritası

Haftalık Sağlık Bakanlığı verilerine göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3.3, yatak doluluk oranı yüzde 56.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68.8, ventilatör doluluk oranı yüzde 34.9, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99.9 olarak kayda geçti.

Başkan Erdoğan ın son dakika açıklamasına göre “Önümüzdeki dönem için birincil hedefimiz bir fırsatı daha kaçırmadan Türkiye’yi genel itibarıyla dinlendirerek yaza rahatlamış bir Türkiye ile girmek. Eğer korona virüsü vaka sayıları düşmezse çok daha sert tedbirler almak zorunda kalabiliriz. O nedenle başka TAMAM diye ifade ettiğimiz tedbirler olmak üzere milletimden kısmi kapanma tedbirlerine uymalarını özellikle rica ediyorum”

Sağlık Bakanlığı son dakika verilerine göre güncel renk haritası ve risk tablosu: 73 kırmızı il

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir