in

Valës së nxehtësisë po i vjen fundi, moti bën kthesën drastike, ja çfarë iu pret në 10 ditët e ardhshme

Vala e fuqishme e nxehtësisë verore që po mbretëron në rajonin tonë duket se shënon fundin e saj. Kjo valë nxehtësie ka origjinë nga Afrika Veriore. Shqipëria, Maqedonia Veriore dhe Kosova po përballen me temperatura mjaft të larta, edhe pse në Kosovë dhe Maqedoninë Veriore ka pasur nganjëherë freski për shkak të ardhjes së stuhive lokale.

Ky front i ftohtë pritet të kushtëzojë aktivizim të fuqishëm të atmosferës dhe ulje të temperaturave.

Priten rrebeshe lokale shiu me vetëtima, bubullimë dhe mundësi për breshër. Rrebeshe lokalisht të fuqishme shiu priten edhe në Maqedoninë Veriore, ndërsa Shqipëria duhet të presë deri të premtën.

Nesër dhe të enjten pritet stabilizim gradual i përkohshëm i motit, por pa nxehtësi të madhe, ndërsa të premten na vjen shiu i shumëpritur dhe ulja e theksuar e temperaturave ku sipas të gjitha gjasave pritet të kemi rrebeshe lokalisht të fuqishme dhe reshje të dendura shiu anëmbanë Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut si dhe në shumë pjesë të Shqipërisë po ashtu.

Rrebeshe shiu dhe stuhi priten edhe në bregdetin shqiptar diten e premte dhe po ashtu ulje të temperaturave.

Përderisa në viset tona kontinentale do të kemi disa ditë mjaft të freskëta dhe pa nxehtësi verore, në viset bregdetare pritet stabilizim gradual i motit gjatë fundjaves dhe fillimit të javes së re si dhe rritje graduale e temperaturave, por nuk pritet nxhetësi ekstreme të paktën për 6 ose 7 ditë pas frontit të fuqishëm të së premtes.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

E rëndë! Ndërhyri për të shuar sherrin mes burrit dhe gruas, 35-vjeçari qëllohet me th*kë për vd*kje

‘Miss Bum Bum’ i nxjerr ‘të palarat’ Pique: Flirtonte me të pasmet e mia, Shakira nuk e meritonte atë sjellje