in

VIDEO/ Вrenda hotelit gjigant fluturueѕ, do qëndrojë në ajër рër vite të tëra teksa transporton 5000 раѕagjerë rreth Tokës

Një “hotel fluturues” me energji bërthamore, e kompletuar me një palestër dhe pishinë, mund të transportojë 5000 pasagjerë, të cilët mund të jetojnë mes luksit.

Një video e re CGI detajon se si Sky Cruise i pilotuar nga AI planifikon të qëndrojë në ajër për muaj të tërë, ndërkohë që do të ankorohet për të marrë pasagjerë të rinj ose për të zbritur këdo në bord.

Hibridi futuristik midis një aeroplani dhe hoteli, i cili ka 20 motorë të fuqizuar nga shkrirja bërthamore, është krijuar për të mos u ulur kurrë.

Hashem Alghaili, i cili krijoi modelin jashtëzakonisht të detajuar të avionit përbindësh, thotë se lundrimi në qiell me fuqi bërthamore “mund të jetë e ardhmja e transportit “.

I projektuar për të drejtuar 24/7, Alghaili madje shton se riparimet e drejtimit do të kryheshin gjatë fluturimit, për herë të parë në historinë e aviacionit.

Dhe, kur u pyet se sa njerëz do të duheshin për të drejtuar këtë aeroplan gjigant, ai tha: “E gjithë kjo teknologji dhe ju ende dëshironi pilotë?”

“Unë besoj se do të jetë plotësisht autonome”

Pavarësisht nga planet për një udhëtim pa njerëz, Sky Cruise do të kërkojë ende shumë staf në bord për tu kujdesur për pasagjerët.

Megjithatë, pavarësisht madhështisë së premtuar, jo të gjithë e pranojnë këtë ide.

Disa e kanë quajtur konceptin Sky Cruise ” Titaniku i ri “, duke vënë në dukje një sërë problemesh me dizajnin e tij.

Aeroplani i madh do të kishte probleme me ngritjen dhe do të ishte larg aerodinamikës.

Të tjerë gjithashtu vunë në dukje defekte në peshën e tij, duke thënë se nëse një avion i fuqizuar nga një reaktor bërthamor rrëzohet, ai mund të shkatërrojë një qytet.

Dhe, kostoja masive e zhvillimit është gjithashtu një shqetësim tjetër.

Disa parashikuan se një udhëtim si ky do të kushtonte një pasuri, duke thënë: “Ndërsa ky është koncept interesant dhe është në gjendje të ndërtohet me teknologjinë aktuale, kjo gjë do të ishte super e shtrenjtë dhe pa dyshim që vetëm të pasurit do të mund ta rezervonin këtë hotel.”

Të tjerët megjithatë dëshirojnë të jenë njerëzit e parë në bord./Abcnews.al/

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Рuѕhuesit ѕhokohen , deti nхjerr një të νdekur

Avioni që u nis sot nga Prishtina për në haxh pësoi defekt teknik