in

Vrasja brutale e një 21-vjeçareje trondit botën, masakrohet me thikë pranë universitetit

Vrasja brutale e një gruaje të re në mes të ditës në një rrugë egjiptiane ka tronditur botën arabe, duke sjellë në qendër të vëmendjes krizën e dhunës me bazë gjinore në vend.

Naira Ashraf, 21 vjeç, u godit me thikë të hënën nga një burrë, i cili sipas prokurorëve egjiptianë i dyshuari u arrestua jashtë Universitetit Mansoura të Egjiptit verior, ku ndodhi incidenti dhe ku Ashraf studionte.

Videoja nga një kamerë CCTV aty pranë që tregon një burrë duke sulmuar një grua jashtë universitetit u bë virale në të gjithë botën arabe këtë javë. Një avokat i familjes së Ashrafit konfirmoi se video tregon incidentin në të cilin u vra Ashraf.

Prokuroria egjiptiane tha se i dyshuari është dërguar në gjykatën penale dhe do të dalë në gjyq për vrasje me paramendim. Seanca e parë gjyqësore është caktuar për të dielën. CNN nuk mundi të kontaktonte të dyshuarin apo familjen e tij për koment, dhe nuk ishte menjëherë e qartë nëse ai kishte një avokat.

Ekspertët e të drejtave të grave në Egjipt thonë se problemi i dhunës me bazë gjinore është i përhapur në vend dhe se një numër i mangësive sociale dhe ligjore vazhdojnë të pengojnë veprimin e duhur.

What do you think?

Written by Trend Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

‘Çelësi’ dhe ‘Rezidenti’ një histori moderne spiunazhi në Shqipëri! Kush është zyrtari i lartë shqiptar i kapur në përgjimet e SHISH?

E frikshme! Po xhironi filmin, aktorëve u ndodh e papritura në mes të detit